Laikā, kad pats mācījos vadīt automašīnu un vēlāk, kad pats mācīju to darīt citiem, teica, ka ir trīs vairākas satiksmes dalībnieku kategorijas, kuru rīcību ir grūti paredzēt.

Gados veci cilvēki, kuri nereti var kļūdaini novērtēt attālumu līdz braucošam transportam un sākt šķērsot ceļu. Bet, kad pamanījuši savu kļūdu, grūti paredzēt kurā virzieni viņi dosies: turpinās iet, stāvēs un nogaidīs, vai arī dosies atpakaļ.

Bērni, kuri bieži nepamana braucamrīkus savas izklaidības dēļ. Ja arī pamana vienu, tad pārsvarā gadījumos tomēr cenšas tikt pāri ceļam ātri skrienot. Un tad vairs neredz sev apkārt neko.

Mopēdu vadītāji. Ar tiem senākos laikos brauca pārgalvīgi jaunieši bez pieredzes, vai arī gados vecāki cilvēki ar vai bez pieredzes, vai arī (diezgan bieži) alkohola reibumā. Rīcība, īpaši tuvojoties krustojumiem vai nobrauktuvēm, neprognozējama.

Un vēl tāda kategorija – lauksaimniecības traktori. Ar piekabēm vai dažādiem augsnes apstrādes agregātiem. Bija tāds periods uz ceļiem, kad darba kārtībā esoši gaismas pagrieziena lukturi bija reta parādība. Ja arī tie darbojās un tos ieslēdza, tad, pārsvarā gadījumos, tehnika vispirms virzījās uz pretējo pusi, ne tur, par ko signalizēja “pagriezieni”. Jo tā bija ērtāk nogriezties krustojumos vai uz sānu ceļiem.

Tad nu braucot pa ceļu un sev priekšā redzot traktoru, prātīgākā izvēle bija domāt par tā apdzīšanu tikai aiz krustojuma vai nobrauktuves. Bet šādu virzīšanos uz  brauktuves pa joslām, pretēji ieslēgtam pagrieziena brīdinājuma signālam, sauca par “traktorista pagriezienu”. Tiesa, atsevišķos gadījumos to dara arī īpaši garu transportlīdzekļu vadītāji, jo savādāk nemaz nespēj nogriezties šaurākos krustojumos. Bet viņi ar to rēķinās rīkojas piesardzīgi.

Tomēr šādu “traktoristu” netrūkst arī mūsdienu pilsētu ielās un uz intensīvas satiksmes ceļiem. Ja arī parāda pagrieziena brīdinājuma signālu, tas nenozīmē, ka viņu vadītais  transports turpmāk virzīsies tikai tajā virzienā. Vai arī, ja jāpalaiž cits transports, tad pat īpaši necenšas ieņemt malējo stāvokli uz brauktuves pirms nogriešanās. Reizēm pat  apstājas, sagriezušies gandrīz vai šķērsām. Tad nu brīnāmies reizēm, kādēļ “uz līdzenas vietas” sabremzējas satiksme un veidojas sastrēgumi.

Views: 128

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *