Auto avārijaAizvien aktuālāks paliek jautājums – kā ierobežot mobilo ierīču lietošanu vadot transporta līdzekli. Te vairs nav runa par runāšanu pa mobilajiem telefoniem vadot automašīnu ar vienu roku, bet gan par visām mobilajām ierīcēm, ieskaitot planšetdatoru un pat portatīvo datoru. 2/3 no aizturētajiem pārkāpējiem mobilo ierīci braucot turējuši rokās uz ceļiem, bet 1/3 runājusi pa mobilo telefonu turot to pie auss.

Apkopotā statistika liecina, ka mobilo ierīču lietošana braucot novērš transporta līdzekļa vadītāja uzmanību no satiksmes situācijas uz ceļa ne retāk kā reizi divās minūtēs. Visvairāk šajā ziņā grēko transporta līdzekļu vadītāji vecumā līdz 30 gadiem, jo no šīs vecuma “kategorijas” mobilo ierīču lietošanā vadot transporta līdzekli pieķerti vidēji 5 procenti, kas ir vairāk nekā citās vecuma “kategorijās”.

Diemžēl mobilo ierīču lietošanas faktu ir grūtāk fiksēt un pierādīt nekā, piemēram, atļautā braukšanas  ātruma pārsniegšanu, ko var izdarīt ar dažādu modeļu radaru ierīcēm. Pamatojoties uz apkopoto statistiku par ik dienas pieķertajiem mobilo ierīču lietošanā pie stūres, tad to dara vidēji 1,5 procenti no visiem autovadītājiem. Pēc šādiem aprēķiniem tiek pieņemts, ka Lielbritānijā katru dienu noteikumus šādi pārkāpj apmēram 540 000 autovadītāju.

Daži eksperti uzskata, ka mobilo ierīču lietošana sarunājoties, lasot un rakstot īsziņas, pārbaudot e-pastu un par pārlūkojot internetu un vienlaikus vadot transporta līdzekli ir pat bīstamāka nekā vadīšana alkohola reibumā vai narkotisko vielu ietekmē. Tā kā katru gadu palielinās to ceļu satiksmes negadījumu un bojāgājušo skaits, kam par iemeslu ir mobilo ierīču lietošana, tad tiek gatavots likumprojekts, ka pastiprinātu sodus par mobilo ierīču lietošanu pie transporta līdzekļa stūres, ieskaitot iespēju piemērot pat cietumsodu. Paredzams, ka aizliegums attieksies ne tikai uz mobilajiem telefoniem, bet arī uz pārējām mobilajām ierīcēm.

Lasītājus nedaudz nomierināšu, jo šajā rakstā minētā statistika ņemta no Lielbritānijas ziņu portāla. Līdz ar to saprotams, ka sods – atrašanās cietumā – par mobilo ierīču lietošanu vadot automašīnu ir paredzēts Lielbritānijā, bet ne Latvijā. Kaut gan arī Latvijā šāds ieradums ir visai bieži sastopams. Tātad, līdzīgi kā Lielbritānijā, iespējams, ka daļai no ceļu satiksmes negadījumu uz Latvijas ceļiem par cēloni bijusi mobilo ierīču lietošana vadot automašīnu.

 

Views: 63

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail