Atbildi uz virsrakstā uzdoto jautājumu sākšu ar nelielu vēsturisku atkāpi. Laikā kad studēju augstskolā es pārliecinājos par to, ka nav nekādas nozīmes tam, cik vecs cilvēks sēž skolas solā – niķi un “izgājieni” neko daudz nemainās. Lai arī manā studiju grupā vecuma diapazons bija no kādiem 20 līdz gandrīz 50 gadiem, tomēr lielā vienprātībā meklējām un izmantojām jebkuru iespēju kā studenta dzīvi darītu ja ne vieglāku, tad vismaz interesantāku.

Latviešu valodu mums mācīja kundze, kura strādāja arī tajā institūcijā, kurā lēma par vārdu pareizu lietošanu (runāšanu un rakstīšanu) latviešu valodā, kā arī par biežāk lietoto svešvārdu un terminu “pārnešanu” uz latviešu valodu. Radīja to, ko mēs saucam par “jaunvārdiem”.

Lekciju laikā, kad mums gramatika jau bija “līdz brošai”, bieži jautājām viņai – kā tapis kāds konkrēts jaunvārds. Mums ļoti patika klausīties viņas aizrautīgajā stāstījumā par to visu. Īpaši jauka bija tā stāstījuma daļa, kurā viņa tā vienkārši teica: “… un tad mēs sanācām kopā un nolēmām …”. Interesanti, vai tā notiek arī tagad? Jeb tikai pirms dažiem gadu desmitiem.

Papildinājums. Izrādās, ka notiek gan. Pirms pavisam neilga laika manis pieminētā valodnieku komisija “sanāca kopā” un nolēma, ka turpmāk to alu, ko bāros un citās vietās varēja pirkt glāzēs un kausos kā “izlejamo alu”, tagad saukšot par “mucu alu”. Interesanti, vai kāds no komisijas pats ir savā dzīvē kādreiz dzēris “mucu alu”?

Bet nu atpakaļ pie uzdotā jautājuma par “spējraisi”. Pirms neilga laika man “iekrita acīs” kāds īss rakstiņš par jaunvārdiem latviešu valodā. Viens no tiem bija angļu valodas vārda “coaching” pārlikšana mūsu valsts valodā. Šis angļu vārds mūsu vidē ienācis jau sen un domāju, ka uz ilgu palikšanu. Pat tad, ja tā latviskoto versiju visādos ceļos piespiedīs lietot rakstveidā, tomēr sarunvalodā “koučings” paliks vēl ilgi.

“Coaching” tagad latviešu valodā nozīmē: spējraise. Domāšanu veicinošs, radošs un iedvesmojošs treniņš vai process, kas sekmē indivīda personiskā un/vai profesionālā potenciāla attīstību, palīdzot sasniegt mērķus, attīstīt uzvedības modeļus, lai veicinātu labbūtību un pārvarētu ikdienas izaicinājumus.

Šis pagarais un samežģītais skaidrojums nav mans izdomājums, bet ņemts no publiski pieejama ziņu avota.

Kā tagad būtu jādēvē “koučus”? Spējraisis, izaugsmes treneris. “Kaučings” – izaugsmes veicināšana.

Views: 177

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail