Latvijā jau ir portāls “Pērkam Kopā”, bet tagad aizvien biežāk tiek pieminēta “kopbraukšana” vai “kopā braukšana”, kas ir diezgan populārs cilvēku pārvadājumu pakalpojumu veids Vecajā Eiropā. Pret šī pakalpojuma legalizēšanu Latvijā karsti iebilst jau esošie pakalpojumu sniedzēji – taksometru uzņēmumi un individuālie taksisti. Vienas no viņu pretargumentiem ir tas, ka ar šī jaunā kopbraukšanas pakalpojuma ieviešanu Latvijā, ievērojami kritīsies pakalpojumu kvalitāte.
Tad kādā radiopārraidē žurnālists centās noskaidrot, kas tieši pasliktināsies, bet konkrētu atbildi tā arī nesaņēma. Tagad ar pārvadājumu pakalpojumu sniegšanu nodarbojoties profesionāļi, bet tad jebkurš drīkstēs to darīt un neviens nekontrolēšot. Uz jautājumu, ar ko kvalitātes ziņā atšķiras profesionāls taksometra vadītājs ar, piemēram, 3 – 5 gadu vadītāja stāžu no cita autovadītāja ar 10 – 15 gadu pieredzi. Bez jebkādiem paskaidrojumiem tika apgalvots, ka taksistu kvalitāte ir augstāka.
Taksometru firmu pārstāvji apgalvoja arī to, ka nebūšot iespējams kontrolēt naudas plūsmu un netiks maksāti nodokļi no “kopbraucēju” ienākumiem. Tādēļ daudzi taksisti noteikti pāriešot uz šo pakalpojumu sniegšanas veidu.
Intereses pēc nolēmu palūkoties internetā, kas tur atrodams par kopbraukšanas pakalpojumu formu. Izrādās, ka tas nemaz nav tik vienkārši – sak, ņemu savu auto un tik piepelnos. Dažādās valstīs ir nedaudz atšķirīgi, bet visai stingri noteikumi un ierobežojumi. Te, lūk, daži no tiem:
Prasības autovadītājam:
- Autovadītājs, pakalpojuma sniedzējs, nedrīkst būt krimināli sodīts;
- Nedrīkst būt gadījumi, kad vadījis automašīnu alkohola reibumā;
- Nav bijuši citi nopietni ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumi;
Interesanti, vai šādus kritērijus izmanto arī profesionālo taksometru vadītāju atlasē?
Prasības transporta līdzeklim:
- Ne vecāks par 10 gadiem;
- Derīga ikgadējā tehniskā apskate;
- Tīrs auto salons un virsbūve bez vizuāliem defektiem;
Cik procentu no ielās redzamajiem taksometriem atbilstu šiem kritērijiem?
Pakalpojumu reģistrēšana, norēķini un nodokļu nomaksa
- Autovadītājs reģistrējas pakalpojumu sniegšanas platformā (sistēmā);
- Pasažieris, kurš vēlas izmantot kopbraukšanas pakalpojumu, arī reģistrējas platformā (sistēmā);
- Braucienu uzskaite notiek tikai caur sistēmu;
- Norēķini notiek tikai caur sistēmu;
- Nodokļu nomaksa notiek automātiski no sistēmā reģistrētajiem ienākumiem;
- Pakalpojuma ņēmējs var sniegt atsauksmes par pakalpojuma sniedzēju;
- Ja pakalpojuma kvalitāte tiek novērtēta zemāk par 4,5 no 5,0 ballēm, pakalpojuma sniedzējam var liekt izmantot sistēmu.
Pamata ideja – viss process tiek pārraudzīts, nodokļi uzreiz nomaksāti, augstas kvalitātes prasības.
Eksperti uzskata, ka lai arī šādas jaunas kopbraukšanas pakalpojumu sniegšanas ienākšana Latvijā var pazemināt taksometru pārvadājumu cenas, kopējais nodokļu ieņēmums valsts budžetā no pasažieru pārvadājumiem palielināsies, jo pieaugs pakalpojumu sniedzēju skaits, kā arī pilnībā tiks kontrolēta naudas plūsma: pasažieris – pakalpojuma sniedzējs – nodokļi.
Kas no tā iznāks realitātē – laiks rādīs. Pie mums, Latvijā, labi prot no labas un pārbaudītas sistēmas iztaisīt dīvainu un mazefektīvu hibrīdu ar platām “spraugām” naudas ceļā.
Views: 40