Tālāk aprakstītais gadījums notika Atlantijas okeāna pretējā krastā – Kanādā, Toronto. Precīzu laiku neatceros, bet tam šajā reizē nav arī nekādas nozīmes. Vairāk gribēju vērst uzmanību uz to, kā ar labestīgu atjautību dažu nejaušu apstākļu sakritību var vērst sev par labu.
Onkulis Osvalds tajā laikā jau dzīvoja Toronto pilsētas centrālajā daļā, Kvebekas avēnijā (Quebec Ave). Tā atrodas Toronto pilsētas liela parka – High Park vienā malā.
Reiz ziemā, vēlu, vēlu vakarā, kad laukā snidzis sniegs, ielās veidojušies sastrēgumi un atgadījusies arī pa kādai avārijai – parastais maršruts uz mājām aizņemtu vairākas stundas. Bet tepat blakus High parks ar platiem un tukšiem gājēju celiņiem, pa kuriem līdz mājām var nokļūt pārdesmit minūtēs. Ko arī izlēmis darīt.
Izrādījies, ka viņš nebijis vienīgais tāds gudrinieks, jo uz viena no celiņiem stāvējusi policijas patruļas automašīna un paši policisti jau dalījuši dārgas jo dārgas soda kvītis. Pie savas soda kvīts ticis arī onkulis Osvalds.
Nākošajā dienā ar vēsu prātu pārlasot soda kvīti, viņš pamanījis, ka tajā kļūdaini ierakstīts automašīnas numurs. Onkulim radies plāns, kā izvairīties no prāvā naudas soda maksāšanas.
Te vietā maza atkāpe. Kā stāstīja pats Osvaldonkulis, tad daudziem tas bijis prestiža jautājums – panākt, lai tiesa atceļ uzlikto sodu. Pat tad, ja sods pavisam niecīgs un klapatas un izmaksas lielākas, nekā nomaksāt sodu.
Tā nu arī onkulis devies uz tiesu, lai atceļ viņam uzlikto sodu. Savu lūgumu viņš pamatojis šādi:
Tajā vakarā tik ļoti stipri snidzis, ka notikušas daudzas avārijas. Tādēļ viņš, ņemot vērā savu cienījamo vecumu (tuvu 80 gadiem), nolēmis, ka daudz drošāk gan pašam, gan citiem satiksmes dalībniekiem būs tas, ja viņš brauks uz mājām pa tukšajiem parka gājēju celiņiem. Tiesnesis gan apšaubījis to, ka snigšana bijusi tik ļoti stipra, lai onkuļa lēmumu pieņemtu par vienīgo pareizo.
Tajā brīdī Osvaldonkulis “vilcis laukā” savu galveno trumpi – kā varot apšaubīt stipro snigšanu, ja policistu kungi pat stāvošai automašīnai nav spējuši skaidri saskatīt numura zīmi, ko arī kļūdaini ierakstījuši soda kvītī. Tiesnesis vien nosmējies par šādu “dzelžainu” argumentu un sodu atcēlis.
Īsi par onkuli Osvaldu. Osvalds Liepa. Dzimis 1908.gadā. Līdz 1944.gadā dzīvojis un strādājis Latvijā, tajā skaitā grāmatu apgādā “Valters un Rapa”. Pēc tam dzīvojis Austrijā, Argentīnā un Kanādā. Dramaturgs. Jau pirms kara un arī esot ārvalstīs sarakstījis desmitiem lugu. Miris 1992.gadā. Apglabāts Pāles pagasta Ārciema kapos.
Views: 53