Tagad ikvienam iespējams iegādāties daudz un dažādu modeļu bezpilotu lidaparātus, ko vienkārši saucam arī par droniem, un izklaide var sākties. Tā gan liekas vien pirmajā brīdī, jo citu dronu pilotu pieredze rāda, ka iesācēji pieļauj dažādas būtiskas kļūdas un drona lidināšana prieka vietā var sagādāt raizes. Turpmāk par dažām no šīm drona pilotu iesācēju kļūdām

Nezina un neievēro bezpilotu gaisa kuģu (dronu) pilotēšanas noteikumus un ierobežojumus. Katrā valstī ir savi dronu lietošanas noteikumi. Gan vispārējie (lidojuma augstums, ierobežojumu zonas), gan arī atbilstoši katrai drona kategorijai (klasei) (drošs attālums no trešajam personām u.t.t). Tādēļ vispirms jānoskaidro, kādai kategorijai atbilst konkrētais tikko iegādātais drons. Atbilstoši kategorijai ir noteikti attiecīgi civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas noteikumi un dronu pilotēšanas noteikumi. Ar to  visu var iepazīties interneta vietnēs: lidojumi ierobežojumu zonas – https://www.airspace.lv/drones/lv un Civilās aviācijas aģentūras weblapā  https://uas.caa.lv/

Jāpārliecinās par to, ka tiek lietota drona vadības aplikācijas paša drona programmatūras jaunākā versija. Iespējams, ka drons pirms iegādes kādu laiku atradies ražotāja vai tirgotāja noliktavās. Tajā laikā ražotājs izstrādājis programmu jaunu, uzlabotu versiju, vai arī novērsis vecajā programmā kādas būtiskas kļūdas. Lai atjaunotu programmas, jāieslēdz drons, vadības pults un tieši, vai caur datoru jāpieslēdz internetam. Drošāk par to uzzināt katra drona lietotāja rokasgrāmatā. Personīgi es to daru ne retāk kā reizi mēnesī un vienmēr atrodas kāds programmas atjauninājums.

Jāpārliecinās par to, cik droši ir piestiprināti propelleri. Propelleru stiprinājumi, atkarībā no modeļa, ir dažādi. Dažreiz tos noņem dronu pārvadājot, lai ērtāk, neaizņem daudz vietas. Ja lidojuma laikā atvienosies kāds no propelleriem, drons kļūs nevadāms un nekontrolēti kaut kur nokritīs.

Lidošana tālāk par tiešās redzamības attālumu. Daudzās valstīs šādi lidojumi, tālāk par tiešo redzamību, ir aizliegti. Izņemto speciālos dronus. Pirmajās reizēs ieteicams pieaicināt kādu palīgu, kurš lidojuma laikā “paturētu acīs” dronu, jo pilotam lielāka uzmanība, iespējams, būs pievērsta vadības pultij un vadības svirām. Ieteicams iepazīties ar paņēmieniem, kā var sekot drona atrašanās pozīcijai uz vadības pults ekrāna un dronu droši dabūt atpakaļ uz lidojuma sākuma punktu (lidojuma karte, shēma un t.m.l.) Neredzot drona faktisko atrašanās vietu, nav iespējams laikus pamanīt šķēršļus un iespējama ietriekšanās tajos.

Lidošana atpakaļgaitā. Ja ir paredzēts lidojuma laikā dronu vadīt atpakaļgaitā, ieteicams pirms tam iepazīties ar apvidu lidojuma maršrutā (vietā) un pārliecināties, ka nav nekādu šķēršļu. Jāatceras, ka drona kamera “skatās” uz priekšu, nedaudz uz sāniem un uz leju. Bet aizmugurē ir “aklā zona”. Pat tiem droniem, kuri aprīkoti šķēršļu pamanīšanas sensoriem, tie (sensori) neatrodas drona aizmugurē. Visbiežāk atpakaļgaitā ielido koku zaros. Tas pats notiek arī paceļoties vai nolaižoties koku tuvumā, kad nav pamanīts kāds atsevišķs zars.

Pārliecināties par to, cik ātri iespējams dronu nobremzēt. Lidojuma laikā var rasties situācijas, kad parādās iepriekš neparedzēts šķērslis (cits drons vai pilotējams gaisa kuģis, ja lido zemu – automašīna, dzīvnieks, cilvēks) un nepieciešams dronu strauji “nobremzēt”. Vispirms lietotāja instrukcijā jānoskaidro, ar kurām vadības svirām to var izdarīt. Pēc tam jāvingrinās praktiski.

Jāizvairās no elektrības un sakaru gaisa līnijām (vadi, kabeļi). Lielās elektrības pārvades līnijas  parasti ir labi pamanāmas – balsti, stabi. Bīstamāk ir ar atsevišķām gaisa līnijām, piemēram, uz viensētām, starp atsevišķām augstām ēkām, stabiem, mastiem, antenām. Tās neieraudzīs pat šķēršļu pamanīšanas sensori, kur nu vēl ar neapbruņotu aci saskatīt nelielajā drona vadības pults ekrānā.

Jāņem vērā vējš. Vispirms ieteicams iepazīties ar laika apstākļu prognozi plānotajā lidojuma rajonā – paredzamo vēja virzienu un stiprumu, īpaši brāzmas. Atkarībā no tā izvēlas lidojuma sākuma punktu. Tāpat drona lietotāja instrukcijā jānoskaidro drona ražotāja noteiktais maksimālais vēja ātrums, kādā iespējama drona lidojums. Jāņem vērā to, ka ražotājs nosaka to maksimālo vēja ātrumu, kādā drons ir vadāms, tajā skaitā arī pret vēju. Pie lielāka vēja ātruma drons pret vēju var pārvietoties daudz lēnāk, vai arī kontrolēts lidojums nav iespējams.

Lielākās vēja brāzmas var būt atklātu ūdenskrātuvju krastos, starp augstām ēkām vai kokiem, starp mežu puduriem, kalnu pretvēja nogāzēs vai kalna galā, kā arī lielākā augstumā no zemes virsmas. Vējš var negaidīti novirzīt dronu no lidojuma kursa vai arī traucēt atgriezties lidojuma sakuma punktā. Lai mazinātu vēja ietekmi, ieteicams lidot pēc iespējas zemāk.

Laiks, kāds nepieciešams lai atgrieztos drona lidojuma sākuma punktā. Lai lidojuma laikā nepazaudētu savu dronu, šis faktors ir īpaši nozīmīgs. Ir droni, kuros lieto inteliģentās baterijas un atbilstošu programmatūru, kas izvērtē lidojuma apstākļus, baterijas uzlādes līmeni un pilotu informē par to, ka laiks atgriezties lidojuma sākuma punktā. Vidēji tas ir no 15 līdz 20 procenti baterijas uzlādes līmeņa. Ir drona modeļi, kuri nebrīdina pilotu par bateriju uzlādes līmeni, tādēļ to jākontrolē pilotam pašam. Jāatceras, ka zema gaisa temperatūra un pretvējš palēnina drona lidojuma ātrumu un palielina strāvas patēriņu. Lai nepazaudētu dronu, ieteicams neignorēt brīdinājuma signālus un atgriezties lidojuma sākuma punktā, vai vismaz tā tiešā tuvumā.

Atjaunot/ aktualizēt drona lidojuma sākuma / beigu punktu – Return to Home (RTH). Vispirms drona lietošanas instrukcijā jānoskaidro, kā tiek iestatīts RTH punkts. Vai tas notiek automātiski, vai arī pilotam tas jāveic manuāli. Ja drona lidojuma laikā pilots nemaina savu atrašanās vietu, tad pavisam noteikti drons atgriezīsies pie pilota. Sarežģījumi rodas tad, ja lidojuma laikā pilots pārvietojas. Piemēram, filmējot dažādus objektus vai arī izmantojot režīmu “seko man” ejot vai braucot ar kādu transporta līdzekli. Tad, kad lidojuma apstākļi “sakrīt” tā, ka automātiski ieslēdzas RTH režīms (zemas baterijas uzlādes līmenis, pazūd sakari starp dronu un vadības pultu) un drons pats dodas uz lidojuma sākuma punktu, pilotam vai no ļoti ātri jātiek uz šo punktu, vai arī ar drona vadības pults palīdzību jāiestata jauns RTH punkts. Visticamāk – vieta, kurā pilots atrodas konkrētajā brīdī. Tādēļ ļoti svarīgi noskaidrot jau pirms lidojuma – kā iestatīt konkrētā drona modeļa RTH punktu.

Piebilde. Droniem, kuru RTH punktu iestata manuāli, atmiņā var palikt iepriekšējā lidojuma RTH punkts, kas var atrasties jebkurā vietā, pat daudzu kilometru attālumā. Ja RTH punktu neaktualizē lidojuma sākumā, kā arī nezina, kā to izdarīt lidojuma laikā, gadījumā, kad automātiski ieslēdzas RTH režīms, drons var doties uz šo iepriekšējā lidojuma RTH punktu un pazust. Vairāk par Return to Home (RTH) režīmu varat izlasīt šeit https://www.piksens.com/droni/drona-return-to-home-funkcija/.html

Lai drona pilotēšana sagādātu patiesu prieku un pozitīvas emocijas, vispirms nepieciešams iepazīties ar drona lietošanas instrukcijā sniegtajiem norādījumiem, kā arī ņemt vērā iepriekš uzskaitītos apstākļus, iespējamās situācijas un nosacījumus. Pirmajiem lidojumiem izvēlieties atklātu vietu – lauku, pļavu, sporta laukumu, kur tuvumā nav nekādu šķēršļu un nepiederošu (trešo) personu. 

Views: 200

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail