Lidojums ar dronu ir interesants pasākums. Tomēr vienmēr pienāk brīdis, kad to vajag dabūt atpakaļ uz lidojuma sākuma punktu vai kādu citu, iepriekš izvēlētu vietu. Uz “mājām” – To Home.

Vienkāršākais variants liekas – kā prati aizlidot, tā arī atlidosi mājās. Var piekrist, bet drona lidošanai “mājās” var būt vairāki iemesli.

  • Atgriezties vienkārši tādēļ, ka nolemts beigt konkrēto lidojumu.
  • Spriegums baterijā palicis tikai tik daudz, lai atgrieztos “mājās”.
  • Pārtrūkuši sakari starp dronu un drona vadības pulti.

Ja pirmajā gadījumā, kad esat nolēmis beigt lidojumu, tā ir drona pilota izvēle, tad citās situācijās atgriešanās (Return to Home) funkcija var ieslēgties automātiski.

Lai nepazaudētu dronu vai arī to nesabojātu, jau pirms pirmā lidojuma ar dronu jānoskaidro, vai dronam ir Return to Home (RTH) funkcija un kā tā aktivizējama.

Vienkāršiem drona modeļiem RTH funkcijas nav, tādēļ lidojuma laikā nākas sekot līdzi gan sprieguma līmenim akumulatorā, gan arī drona faktiskajai atrašanās vietai, lai novērtētu drona spēju atgriezties lidojuma sākuma punktā. Tas mazpieredzējušam drona pilotam liek nervozēt – ka tik nepazaudēt dronu.

Droniem, kuri noteiktu vietu lidojumā var noturēt automātiski, izmantojot GPS satelītu signālus, jau var būt arī pieejama Return to Home funkcija. Lai izmantotu RTH funkciju, ne tikai jāzina, kā to aktivizēt (ieslēgt), bet arī – kā noteikt (iestatīt) šo drona lidojuma sākuma vai “mājas” punktu, uz kurieni lidaparātam vajadzētu atgriezties.

A variants. Ne pilots, ne arī pats drons lidojuma sākumā nenosaka “mājas” punktu. Bet tajā brīdī, kad pilots aktivizē RTH funkciju (ieslēdz slēdzi, nospiež pogu), drons par “mājas” punktu pieņem to vietu, kur tajā mirklī atradusies drona vadības pults. Pat tad, ja dronam atriežoties mājās pilots būs mainījis savu atrašanās vietu, drons nolaidīsies iepriekš fiksētajā “mājas” vietā.

B variants. Dronamsākot lidojumu, pēc pacelšanās neilgu brīdi jāpaliek gaisā nekustīgi – tajā brīdī drona “atmiņā” tiek ierakstīts lidojuma sākuma punkts, uz kuru tas atgriezīsies tad, kad būs aktivizēta RTH funkcija.

C variants. Paceļoties gaisā drons “vaicā” pilotam – vai par “mājas” punktu pieņemt lidojuma sākuma punktu, vai arī pilots izvēlēsies citu vietu to norādot kartē uz vadības pults ekrāna.

Uzmanību.

Atjauninot drona un vadības pults programmatūru, var arī mainīties “mājas” punkta noteikšanas metodes. Personīgi piedzīvoju to, ka dronā no rūpnīcas bija ieprogrammēts “B” variants, bet pēc programmatūras atjaunināšanas, dronā bija “C” variants.

Return to Home funkcijas iestatīšana ir ļoti svarīga, jo, ja to nedarīs vai veiks nepareizi, gadījumā kad RTH ieslēgsies automātiski, drons var bez pilota piekrišanas aizlidot uz iepriekšējā lidojuma sākuma punktu vai “mājām”, kas palicis “ierakstīts” tā atmiņā. Kur jūs veicāt iepriekšējo lidojumu?

Kādos gadījumos Return to Home funkcija var ieslēgties automātiski?

A variants. Zems spriegums drona akumulatorā. Atkarībā no drona modeļa, pilots ar skaņu vai tikai ar uzrakstiem tiek informēts par spieguma līmeni akumulatorā. Tad tā ir pilota izvēle – turpināt lidojumu projām no sevis vai arī sākt atgriešanos. Brīdī, kad sprieguma līmenis akumulatorā ir tik zems, ka var nodrošināt tikai drona atgriešanos “mājvietā”, drons brīdina pilotu un automātiski iedarbina RTH funkciju.

B variants. Pārtrūkuši sakari starp drona vadības pulti un dronu. Šādā situācijā, atkarībā no drona modeļa, iespējami vismaz divi scenāriji.

Pirmajā – drons lido uz “mājvietu” bez apstāšanās. Bet pilotam ir iespēja censties atjaunos sakarus un turpināt kontrolēt dronu, kad drons pielido tuvāk.  

Otrajā – pēc tam, kad ir pazuduši sakari starp vadības pulti un dronu, drons lido “mājvietas” virzienā noteiktu attālumu (piemēram 50 metrus), tad paliek uz vietas 10 – 15 sekundes. Šajā laikā iespējams atjaunot vadības sakarus. Ja neizdodas atjaunot kontroli – drons automātiski atsāk lidot uz “mājvietu”.

C variants. Dažādu iemeslu dēļ kļuvuši vāji GPS satelītu signāli. Tādā situācijā automātiski mājās var atgriezties tikai tādi droni, kuru korpusa apakšējā daļā iebūvēta vizuālās drošības un vadības sistēma. Tas nozīmē, ka lidojuma laikā drons iegaumē apvidu, virs kura tas lidojis un var izmantot šo atmiņu, lai atrastu atpakaļceļu uz mājām. Tās gan iespējams, ja apvidū ir bijuši labi atšķirami orientieri pēc kuriem vadīties.

Kādus Return to Home parametrus jāiestata pirms lidojuma sākuma.

Atgriešanās lidojuma augstums. Tā kā RTH lidojums pārsvarā gadījumos notiek automātiski, iespējams, pilotam skaidri neredzot dronu, jānodrošinās, lai lidaparāts nesaduras ar šķēršļiem. Tādēļ pirms lidojuma sākuma jānovērtē apvidus, kurā tiks veikts lidojums. Īpaši apvidū esošo objektu augstumu. Atgriešanās lidojuma augstumu jāiestata vismaz 5 – 10 augstāku par apvidū esošā objekta augstumu.

Gadījumā, kad tiek aktivizēta RTH funkcija un drons lido zemāk par iestatīto augstumu, tad drons vispirms paceļas noteiktajā augstumā un tikai tad lido “uz mājām”.  Ja drons ir lidojis augstāk par noteikto RTH augstumu, tad drons faktiskajā augstumā aizlido līdz “mājas” punktam un tikai tad sāk nolaišanos.

Drona rīcība pamanot šķēršļus. Inteliģentos drona modeļos iebūvētas drošības sistēmas, kuras pamana objektus, kas atrodas lidojuma trajektorijā. Ir iespēja, ka drons apstājas drošā attālumā pirms pamanītā šķēršļa un gaida tālākās pilota komandas. Var arī jau pirms lidojuma sākuma noteikt drona rīcību tādos gadījumos – gaidīt pilota komandas, vai dronam pašam izvēlēties kā aplidot objektu.

Kopsavikums.

Pirms sākt lidot ar jaunu (nezināmu) dronu, jānoskaidro: vai dronam ir Return to Home funkcija, kādos gadījumos tā ieslēdzas automātiski vai iedarbināma manuāli, kā iestatīt RTH lidojuma svarīgākos parametrus: “mājas” punktu un atgriešanās lidojuma augstumu.

Ieteicu iepazīties ar rakstu: 15 dronu drošas pilotēšanas vingrinājumi

Views: 149

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail