Iepriekš biju dzirdējis, ka Lietuvas ziemeļrietumos, Mosedis pilsētiņā, atrodoties interesants Akmeņu muzejs. Centos internetā par to uzzināt ko vairāk, vismaz adresi, kur muzejs meklējams. Atbildē saņēmu divas adreses: Mosedis, Salantu gatve 2 un Salantu gatve 4. Tā kā abas ir turpat blakus, nesaskatīju problēmu Akmeņu muzeju atrast arī uz vietas, dabā.

Tad nu vienā augusta sestdienas rītā devos ceļā. Mosedis pilsētiņai tuvojos no Žemaičiu Kalvarijas puses, kur iepriekš tika apskatīta staltā baznīca un tās apkārtne. Braucot pa līkumotajiem vietējas nozīmes ceļiem sastapu desmitiem motobraucēju, kuri devās Žemaičiu Kalvarijas virzienā. Laikam kāds sezonas noslēguma pasākums.

Te maza atkāpe no Akmeņu muzeja tēmas. Patiesi tajā dienā Lietuvā notika liels motociklistu pasākums. Palangā nācās pat ilgi stāvēt pie krustojuma, lai palaistu garām policijas pavadībā braucošo motociklistu kolonu uz piejūras pilsētiņu Šventoji, kur notika dienas pasākumu noslēdzošā un izklaidējoša programma. Ziņkārības mudināts vakarā pat izbraucu caur Šventoji.

Bet nu atpakaļ pie Akmeņu muzeja Mosedis pilsētiņā. Izrādījās, ka abas adreses ir pareizas. Cauri Mosedis tekošās upes Bartuva vienā krastā atrodas vairākus gadsimtus vecas ūdensdzirnavas, kurā ierīkota iekštelpu ekspozīcija un biļešu kase. Iekštelpu ekspozīcijā redzami pārakmeņojušies dzīvnieki, minerāli (dārgakmeņi un pusdārgakmeņi).

Bet upes otrā krastā, ar laukakmeņiem bruģēta auto stāvvieta. Tās malā muzeja ārtelpu ekspozīciju plāns, ko, katram gadījumam, nofotografēju.

Taka ved gar līkumotās upes kreiso krastu. Vietām gājēju tiltiņi upes šķērsošanai. Takas tālākajā punktā apļveida laukums ar no akmeņiem izliktu labirintu. Labirintam blakus kuplas ziedu dobes un kāds augts akmeņu krāvums. Tā virsotnē, žonglējot un cenšoties saglabāt līdzsvaru, iekārtojās kāda ģimene uz kopbildi.  

Tālāk upi var šķērsot pa blakus esošo tiltiņu, vai arī pakāpties pa nogāzi, kur sākas metāla konstrukcijas panorāmas tilts pāri upes ielejai. Domāju, ka pati ideja par tiltu ir laba, vienīgi iespējamo plašo skatu uz zemāk esošo dažādo akmeņu ekspozīciju aizsedz koki.

Upes pretējā krastā, kurā nonācu, izvietoti dažāda izmēra, formu, krāsu un to salikumu akmeņi. Lai labāk varētu saskatīt to graudainību un krāsu kombinācijas, katram akmenim noslīpēts plakans un nopulēts apmēram plaukstas lieluma laukumiņš. Zinātājam akmeņu jomā ir ko skatīties, vērtēt un salīdzināt, jo turpat izvietotas arī nelielas informatīvas plāksnītes.

Kopējā ārējā ekspozīcija aizņemot apmēram 14 hektārus un tajā savākti apmēram 200 lieli un vēl liels skaits mazāku laukakmeņu. Tie sakārtoti grupās pēc to izcelsmes, jo tie atnesti ar ledājiem no Somijas, Ālandu salām un Zviedrijas.

Arī pašas ekspozīcijas esot veidotas tā, lai rastos priekšstats par to, kā izskatās Somijas vai Zviedrijas dienvidos.    

Tā kā šī ir joma, kas man sveša, tad Akmeņu muzeja teritoriju uztvēru kā jauku, interesantu un labiekārtotu pastaigas vietu. Ārpus muzeja teritorijas, nedaudz attālāk ielas malā un pakalnā izvietoti vēl vairāki liela izmēra akmeņi. 

Akmeņu parka izveide Mosedis sākta 1972.gadā, kad sāka pietrūkt vietas vietējās slimnīcas ārsta Vaclovas Intas veidotajā dārzā slimnīcas apkārtnē. 1979.gadā parks tika pārveidots par Unikālo akmeņu muzeju.

Attālumi no dažādām vietām līdz Mosedis pilsētiņai ar Akmeņu muzeju: no Latvijas robežas – 16 km, no Priekules – 36 km, no Liepājas – 75 km, no Mažeiķiem – 65 km.

Tā kā tā nav pati “pasaules mala”, tad brauciet un apmeklējiet paši šo Akmeņu muzeju (parku) Mosedis pilsētiņā.

Views: 970

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail