Individuālā auto vadīšanas mācīšana ir liels stress abiem: gan tam, kurš mācās, gan arī tam, kurš māca. Tādēļ liela nozīme ir tam kā abi sagatavojas šim mācīšanās procesam. No sava autovadītāja 50 gadu stāža, 15 gadus esmu profesionāli mācījis vadīt B,C,CE kategoriju transportlīdzekļus, tādēļ padalīšos ar dažiem ieteikumiem, kas varētu noderēt individuālajā braukt mācīšanas procesā.
Lai arī individuāli apmācīt vadīt transportlīdzekli drīkst transportlīdzekļa vadītājs, kura attiecīgās kategorijas vadītāja stāžs ir vismaz trīs gadi (Ceļu satiksmes likums), manuprāt, tas ir tikai tāds juridisks kritērijs. Būtiska ir šī trīsgadīgā “instruktora” autovadīšanas praktiskā pieredze. Piekritīsiet, ka ir liela starpība vai šajos trīs gados braukts reti, pa “klusiem” ceļiem, vai arī katru dienu intensīvas satiksmes apstākļos. Kā arī esmu novērojis, ka ne katrs labs autovadītājs spēj (prot) pacietīgi un pareizi apmācīt citus.
Liels stresa iemesls ir arī tas, ka “instruktors” apzinās – ietekmēt braucošās automašīnas vadīšanu var tikai ar balss norādēm un aizsniedzoties līdz stūrei. Nav nekādu papildus pedāļu kā tas ir aprīkotajās mācību automašīnās!!! Rokas bremze? Nav nopietni uz ko varētu droši paļauties braucot! Tas nozīmē, ka individuālo braukšanas apmācību jāplāno un jāīsteno pārdomāti katrā tās posmā. Diemžēl dažādu iemeslu dēļ (zināšanu vai pacietības trūkums) šī loģiskā secība bieži tiek izjaukta (vai apzināti ignorēta).
Mācot ieteicams ievērot principu: izstāstīt pašam instruktoram atrodoties vadītāja vietā, bet auto nav kustībā. Tad to pašu nodemonstrē reālā darbībā un pēc apstāšanās ļauj uzdot jautājumus. Pēc tam apmācāmais vispirms izmēģina darbības auto stāvot uz vietas. Un tad pienāk abiem satraucošākais brīdis – kad apmācāmais mēģina darbības jau braucot. Pēc tam, automašīnai stāvot, – atkal iespēja jautāt, atbildēt un skaidrot.
Jo rūpīgāk un sekmīgāk apgūs katru no apmācības posmiem, jo mierīgāk un drošāk jutīsies apmācāmais un sekmīgāk noritēs nākošo prasmju apguve. Kā arī lielāka pārliecība apmācāmajam un mazāk stresa instruktoram.
Braukšanas apmācību vajadzētu sākt kādā slēgtā laukumā (to nosaka arī Ceļu satiksmes likums) vai arī, kā liels izņēmums, labi pārskatāmā ceļa posmā ar ļoti zemu satiksmes intensitāti. Jāņem vērā to, ka citu transportlīdzekļu klātbūtne apmācāmajam rada papildus stresu. Tāpat vēlams, lai tuvumā neatrastos apmācāmajam pazīstami cilvēki, jo novērš daļu uzmanības. Tas ir katra normāla cilvēka dabā, ka nevēlas, lai paziņas redz viņu kļūdas un neveiksmes.
Ko un kādā secībā mācīt?
Detalizēts apraksts pieejams šeit lejuplādēšanai jūsu ierīcēs (pdf formātā): PADOMI AUTOVADĪŠANĀ IESĀCĒJIEM.
Vispirms sāk ar to, ka parāda auto aprīkojumu un vadības ierīces: sēdekļu un atpakaļskata spoguļu regulēšana, stūre, pedāļi un vadības sviras. Neaizmirstot par stikla tīrītājiem, jo bieži gadās, ka lietus lāšu parādīšanās uz braucoša auto vējstikla ir liela stresa cēlonis. Demonstrē, kā to visu pareizi lietot.
Turpina ar drošu motora iedarbināšanu. Katrai automašīnai var būt savi ražotāja noteikti “knifi” vai arī citas īpatnības.
Braukšanas uzsākšana un apstāšanās. Arī šajā gadījumā instruktors vispirms izstāsta un tad pats demonstrē, kā pareizi jārīkojas lai uzsāktu braukšanu un apstātos izvēlētajā vietā (ne tur, kur vienkārši “sanāk” vai vairāk brīvas vietas). Vingrina arī darbības ar stūri.
Pārnesumu pārslēgšana. Iesākumā – vienkārši braucot taisnvirzienā, neveicot straujus pagriezienus vai nogriešanos. Mērķis – ne visiem izdodas uzreiz rīkoties bez kļūdām, bet lai rodas izpratne par pareizo darbību secību. Jo labāk apgūs šīs prasmes, jo vairāk paliks laika un uzmanības vērot notiekošo uz ceļa.
Ja redzat, ka apmācāmais saprot kas un kā ir jādara, bet nepieciešama tikai vingrināšanās, tad varat pamēģināt kādu rīcību (tā gan nav īsti likumīga), kas ievērojami cels apmācāmā pašapziņu un “atmaksāsies” apmācībās turpmāk: izkāpiet no automašīnas un ļaujiet apmācāmajam vienam pamēģināt uzsākt braukšanu, pārslēgt pārnesumus un apstāties. Dariet gan to tikai pavisam drošā vietā, kur neapdraud nevienu citu.
Nogriešanās krustojumos. Šajā apmācības posmā papildus pārnesumu pārslēgšanai un stūres griešanai “nāk klāt” arī pareizā (drošā) kustības ātruma (ne pārnesuma) izvēle: lai pagūtu sagatavoties droši nogriezties krustojumā (pagalmā) vai arī izbraukt uz galvenā ceļa. Svarīgi iemācīt principu: lai nogrieztos, krustojumam labāk tuvoties lēnāk nekā par ātru. Ja brauks lēnām, nekas slikts nenotiks, bet ja pārāk ātri: nepagūs tikt galā ar vadības svirām, novērtēt situāciju un arī auto var slīdēt ne tur, kur bija nodoms braukt.
Atkarībā no tā, kā veicas apmācībā, pirms izbraukšanas ārpus apmācības laukuma lai piedalītos satiksmē uz ceļiem, noteikti jāapgūst prasme strauji apturēt automašīnu pēc instruktora rīkojuma ar balsi. Tas ir ļoti svarīgi, jo, kā ieminējos sākumā, mācot individuāli, auto nav aprīkots ar papildus pedāļiem.
Pēc instruktora rīkojuma jāspēj ne tikai strauji (un droši) apturēt automašīnu (tas ne vienmēr nozīmē: bremžu pedālis “grīdā”, acis “platas” un abas rokas krampjaini ieķērušās stūrē), bet arī saglabāt kontroli pār transportlīdzekli.
Kā ar Ceļu satiksmes noteikumiem?
Pirms sāk braukšanas apmācību, apmācāmajam vajag apgūt tās CSN prasības, kuras ir būtiskas jebkurā vietā, kur notiek ceļa satiksme. Pat uz mazas intensitātes ceļiem, automašīnai atrodoties kustībā, vairs nebūs laika skaidrot situāciju, daļu ceļa zīmju, brauktuves apzīmējumu un luksofora signālu prasības, bet vajadzēs pieņemt lēmumu un rīkoties.
Tādēļ svarīgi zināt: visas priekšrocības zīmes, būtiskās aizlieguma zīmes (ātruma ierobežojums, iebraukt aizliegts, braukt aizliegs, nogriezties aizliegts), rīkojuma zīmes par noteiktiem braukšanas virzieniem, kā apzīmē gājēju pārejas (zīme un krāsojums), būtiskās brīdinājuma zīmes (bērni, krustojumi, dzelzceļa pārbrauktuve, gājēji), brauktuves apzīmējumi (brauktuves ass līnijas, STOP līnija). Iespējams, ka jums ir cits uzskats, kādam jābūt CSN minimumam pirms izbrauc uz ceļiem.
Ko vēl jāņem vērā veicot individuālo apmācību
Pirmkārt to, ka viss mācīšanās process apmācāmajam ir liels stress. Tādēļ jauno informāciju jāpasniedz pacietīgi un “nelielās devās”. Tas nozīmē, ka pat pirmajās nodarbībās slēgtajā laukumā jātaisa pārtraukums ik pēc 25 – 30 minūtēm vai pat biežāk. Pavērojiet apmācāmo, cik mundri “ņem pretī” jūsu teikto un mācīto. Pārtraukumā apmācāmajam noteikti jāizkāpj no auto un jāpastaigājas.
Braucot ceļa satiksmē, pirmo nodarbību ilgumam nevajadzētu būt vairāk par 40 – 45 minūtēm. Stress ir vēl lielāks un esmu novērojis, ka daļai apmācāmo spēja koncentrēties pazūd pēc kādām 40 minūtēm. Ar laiku apmācāmie, tāpat kā jebkurš autovadītājs, iemācās, kurā brīdī īpaši jākoncentrē uzmanība (krustojumi, intensīva satiksme un citi apstākļi) un kurā brīdī koncentrēšanās ir mazāka.
Tomēr jāatceras, ka arī braucot garākus ceļa gabalus ar mazu satiksmes intensitāti, apmācāmiem pārtraukumi ir nepieciešami biežāk nekā pieredzējušiem auto vadītājiem. Ātrāk iestājas nogurums vai pat vispār “atslēdzas” no reāliem apstākļiem. Kā reiz gadījās arī manā instruktora praksē: Starp Cēsīm un Pērnavu.
Reizēm notiek tā, ka apmācāmais pie stūres sēžās kādā garākā ģimenes braucienā nedēļas nogalē, kad pēc dažādiem pasākumiem noguris gan apmācāmais, gan “instruktors”. Tas ir bīstami, jo koncentrēšanās zudums var iestāties abiem vienlaicīgi un beigties ar smagām sekām.
Nobeigumā
Apmācot auto vadīšanu ievēroju to, ka apmācāmie jauno informāciju apgūst stipri dažādi. Daļai pietiek, ka izstāsta, demonstrē un viņi paši spēj atkārtot. Citiem vispirms nepieciešams saprast, kas tad īsti un kādā secībā ir jādara. Tā man tajos laikos radās ideja sastādīt kaut ko līdzīgu “autovadīšanas rokasgrāmatai”, kurā bija gan vispārīgie drošas auto vadīšanas principi, gan arī ņemtas vērā katra transportlīdzekļa tehniskās īpašības. Lasāmviela vienmēr bija pieejama automašīnas kabīnē un apmācāmie to labprāt izmantoja.
Nesen nedaudz mācīju braukšanas pamata iemaņas mazmeitai un tā rezultātā tapa pieminētās “rokasgrāmatas” jauns saīsināts variants, konkrēti VW GOLF6 automašīnai. Ja interesē, to varat to lejuplādēt savās ierīcēs šeit (pdf formātā): PADOMI AUTOVADĪŠANĀ IESĀCĒJIEM.
Lai jums apķērīgi apmācāmie un droša braukšana pa mūsu ceļiem! Ceru, ka kaut kas no lasītā jums noderēs.
…
Views: 642