Sēra dīķi ir neparasts ģeoloģisks veidojums, kas atzīts par Latvijas dabas pieminekli.

Sēra dīķi atrodas Raganu purvā, apmēram pusceļā starp Ķemeriem un Antiņciemu. Ķemeros jānogriežas uz Robežu ielu un jāturpina braukt apmēram 2 km, cauri mežam un purvam. Ceļa malā ir stāvlaukums automašīnām. Pavisam blakus, ceļa pretējā pusē – norāde uz Sēra dīķu taku un vieta velosipēdu novietošanai. Braucot no pretējās puses – Antiņciema (Kaņiera ezera krastā), jābrauc apmēram 1,5 km.

Līdz Sēra dīķiem var nokļūt pa koka laipu, kuras garums vienā virzienā apmēram 800 m. Sākumā taka ved cauri salīdzinoši sausam purvam ar nelielām priedēm. Ejot tālāk var nonākt klajākā vietā ar sēra dīķiem. Vispirms takas kreisajā pusē ir redzams viens no tiem. Bet turpinot ceļu tālāk redzami pārējie dīķi. Taka pa loku ved cauri un pāri šiem dīķiem un var atgriezties sākuma punktā pie informatīvā stenda.

Sēra dīķi ir Latvijā reti sastopama dabas parādība. Tā ir vieta, kur no avotiem virszemē izplūst sērūdens un uzkrājas vairākos dīķos. Ar sēru bagātais ūdens ir iemesls īpatnējai florai un dīķu ūdens nokrāsai.

Dīķu ūdenī pavasarī savairojas mikroorganismi, kas dīķu ūdeni iekrāso dzeltenā krāsā. Tagad, maijā ejot, izņēmums bija pats pirmais dīķis takas kreisajā pusē. Ūdens tajā bija dzidrs, vien dīķa dibenu klāja dzeltenīgas nogulsnes.

Gaisā jūtams spēcīgs puvušu olu aromāts, kas raksturīgs sērūdeņiem. Bet tas nav nekas kaitīgs, jo sērūdeņiem piemīt dziednieciskas īpašības.

Manuprāt ieteicamākais laiks sēra dīķu apmeklēšanai ir pavasarī un vasaras sākumā. Kad dabā ir “atvērušās” vasaras krāsas, bet dīķos vēl saglabājies ūdens. Pats tur esmu bijis arī vasaras vidū un beigās, bet dažreiz plāna ūdens kārta ir tikai dažos no dīķiem. Skaisti pie sēra dīķiem ir arī rudenī, kad dabā parādās rudens krāsas un sērūdeņiem raksturīgajām smaržām pievienojas citas, rudenīgās purva smaržas.

2023.-2024.gada ziemā radikāli izmainījusies Raganu purva ainava un tiešā Sēru dīķu apkārtne. Kā tā izskatās tagad, varak aplūkot apmeklējot weblapu: Pārmaiņas pie sēra dīķiem Raganu purvā.

Tā kā Sēra dīķu taka Raganu purvā nav gara un tās izstaigāšana ar sēra dīķu apskati neaizņems daudz laika, šo pasākumu var apvienot ar Kaņiera ezera Niedrāju takas vai Kaņiera ezera Pilskalna takas apmeklējumu.

Views: 241

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail